Okresná prokuratúra Bratislava IV

Saratovská ul. Č. 1/A

844 61 Bratislava

 

 

V Bratislave 1. 1. 2011

 

 

Oznamovateľ:

Ján Molnár, nar. 11.6.1948, trvale bytom Bratislava, Devínska cesta 16,

prech. ubytovanie: Ubytovňa FORTUNA, Agátová 1/A, 841 02 Bratislava,

 

 

 

podávam

 

 

                                               t r e s t n é  o z n á m e n i e

                                               na prešetrenie skutočnosti, či nedošlo k

                                               porušeniu práv a zákonom chránených záujmov,

 

prokuratúra chráni práva a zákonom chránené záujmy fyzických, právnických osôb a štátu. Je povinná vo verejnom záujme vykonávať opatrenia: na predchádzanie porušovania zákonnosti, na zistenie a odstránenie porušenia zákonnosti, a na obnovu porušených práv a vyvodenie zodpovednosti za ich porušenie, v súvislosti s voľbami do orgánov samosprávy obcí konaných 27. novembra 2010 (marenie prípravy a priebehu volieb  podľa § 351, ods. 1) „alebo lsťou bráni vo výkone ústavného práva voliť, ods. 2) písm. a) vedome nesprávne sčíta hlasy).

 

 

na podozrivých:

 

  1. Neznámy páchteľ z prostredia Slovenskej pošty, a.s. pobočka Bratislava 4,

Karloveská 34

2. Neznámy páchteľ ( z radov občanov)

      3. Neznámy páchteľ ( z radov volebnej okrskovej komisie)

 

že

 

1.      Neznámy páchateľ z prostredia Slovenskej pošty, a.s. pobočky Bratislava 4. Karloveská 34, zmaril doručenie zatiaľ neznámeho počtu volebných letákov kandidáta za starostu mestskej časti Karlová Ves Jána Molnára, určených do 16.700 domácnosti Karlovešťanov.

2.      Neznámy páchateľ previedol sabotáž na technickom zariadení motorového vozidla Peugeot 405, tým, že v dobe volebnej kampane dňa 19.11.2010 poškodil brzdy na uvedenom vozidle a ohrozil kandidáta Jána Molnára na zdraví a zmaril rozvoz volebných letákov a čestný priebeh volebnej kampane.

3.      Neznámy páchateľ z prostredia pravdepodobne okrskovej volebnej komisie, ktorý vedome nesprávne sčítal hlasy a tak zmaril demokratický výsledok volieb v prospech jedného kandidáta a neprospech druhého kandidáta. Neznámy páchateľ to vykonal „lsťou“ tak, že počas dňa zakrúžkoval ľubovoľný počet občanov v prezenčnej listiny a „lsťou“ pridal do volebnej urny o týchto občanov viac obálok s volebným lístkom kandidáta na starostu v okamihu zatiaľ nezistenom.  Takto sa mu podarilo zmanipulovať voľby započítaním hlasov od občanov, ktorí sa v skutočnosti volieb vôbec nezúčastnili.

teda:

 

Neznámy páchateľ  k bodu 1 oznámenia:

-          zmarením doručenia pošty spôsobil tak škodu, najmenej 700 Eur,

-          uviedol ďalšie osoby do omylu pri voľbách.

 

Neznámy páchateľ k bodu 2 oznámenia:

-          sabotážami na technickom stave vozidla došlo k všeobecnému ohrozovaniu, ale aj k „pokusu“ o ublíženie na zdraví konkrétnej osoby, a spôsobenie škody najmenej vo výške 700 Eur.

 

Neznámy páchateľ k bodu 3 oznámenia:

-          maril pribeh volieb a vedome nesprávne sčítal hlasy a tým spôsobil škodu v zatiaľ nevyčísliteľnej hodnoty v prípade nariadenia opakovaných volieb.

 

čím sú podozriví, že spáchali:

 

jednotlivo alebo v súčinnosti spôsobili škodu najmenej v rozsahu 1.400 Eur podľa § 124 ods. 1, „Škodou sa na účely tohto zákona rozumie ujma na majetku alebo reálny úbytok na majetku alebo na právach poškodeného alebo jeho iná ujma“, trestný čián krádeže podľa § 212  Kto si prisvojí cudziu vec tým, že sa jej zmocní a spôsobí tak malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“, trestný čin pokusu podľa § 14 Pokus trestného činu je konanie, ktoré bezprostredne smeruje k dokonaniu trestného činu, ktorého sa páchateľ dopustil v úmysle spáchať trestný čin, ak nedošlo k dokonaniu trestného činu.“ ublíženia na zdraví podľa § 155  Kto inému úmyselne spôsobí ťažkú ujmu na zdraví, potrestá sa odňatím slobody na štyri roky až desať rokov.“, trestný čin všeobecného ohrozovania podľa § 284 Kto úmyselne
a) vydá ľudí do nebezpečenstva“
, trestný čin marenie prípravy a priebehu volieb  podľa § 351, ods. 2 „vedome nesprávne sčítal hlasy“ alebo ďalších.

Na prešetrení skutočností  n a v r h u j e m:

 

  1. Oboznámiť sa s listinami na základe ktorých sa Ján Molnár, nar. 11.6.1948 v Bratislave, trvale pobytom Devínska cesta 16, 84104 Bratislava zúčastnil ako nezávislý kandidát za starostu mestskej časti Bratislavy Karlová Ves.  [1] Kandidátna listina,  [2] Rozhodnutie volebnej komisie
  2. Oboznámiť sa s listinami, ktoré preukazujú, že si kandidát Ján Molnár dal vytlačiť v rámci volebnej kampane letáky s programom v náklade 15.000 výtlačkov, ako aj s letákmi v náklade 5.000 výtlačkov, ktoré dostal ako sponzorský dar. [3] Faktúra za úhradu tlače 15.000 letákov, [4] leták s programom kandidáta a z druhej strany s programom manželky kandidáta.
  3. Oboznámiť sa s listinnými dôkazmi potvrdzujúce, že kandidát riadne zaplatil a pracovníčka Slovenskej pošty riadne prevzala 15.000 ks. letákov obojstranne farebných, ktoré mali byť doručené do 15.000 domácnosti a 5.000 ks. letákov, ktoré mali byť doručené do 5.000 domácnosti [5] Potvrdenie z pošty o prijatí a zaplatení distribúcie. [6] Obojstranne farebný leták na novinovom papiery dodaný v počte 15.000 Ks, [7] Farebný leták na hrubšom lesklom papiery v počte 5.000 ks.
  4. Vypočuť občanov na domovej adrese s otázkou, či dostali doručené vyššie uvedené letáky od nezávislého kandidáta za starostu Jána Molnára a jeho manželky Daniely Molnárovej do domových (bytových) schránok počas volebnej kampane medzi 23. – 25.11.2010. [výsluch]
  5. V prípade potvrdenia skutočností nasvedčujúce, že neznámy páchatel zmaril doručenie volebných letákov, pokračovať vo vypočúvaní ďalších náhodne vybratých domácnosti mestskej časti Karlová Ves a Dlhé diely. [výsluch]
  6. Oboznámiť sa s trestným oznámením na občana Romana Greguša a vykonať potrebné vyšetrovacie úkony smerujúce k zisteniu osoby, ktorá mohla byť páchateľom sabotáže technického stavu motorového vozidla, najmä brzdového systému, ktoré zlyhali 19.11.2010. [8] Trestné oznámenie
  7. Vypočuť všetkých okrskových komisárov z volebného obvodu č. 2 umiestneného v priestoroch Umeleckej školy na Karloveskej ulici s otázkou, čo vedia o podozrení, že neznámy páchateľ z ich okruhu zakrúžkoval mená aj tých občanov, ktorí sa v skutočnosti nedostavili k volebným urnám ale boli započítaní do účasti a neznámy páchateľ za nich vložil „lsťou“ do urny počet volebných lístkov zodpovedajúci navýšeniu zakrúžkovaných občanov. [výsluch]
  8. Vypočuť prednostu Miestneho úradu mestskej časti Karlová Ves, čo vie o týchto skutočnostiach. [výsluch]
  9. Previesť chemický rozbor prezenčných listín tohto volebného okrsku, či všetky zakrúžkovania sa zhodujú s časom 27.11.2010. [znalecká expertíza]
  10. Previesť chcemický rozbor všetkých odovzdaných hlasov pre voľbu starostu v tomto volebnom okrsku, či zakrúžkovanie sa zhoduje s časom 27.11.2010. [znalecká expertíza]
  11. V prípade pozitívnych chemických expertíz pokračovať vo vypátraní neznámeho páchateľa aj za cenu vypovedania volebných okrskových komisárov na detektore lži [detektor lži].

 

Ďalej n a v r h u j e m prešetriť podporné skutočnosti týkajúce sa volieb:

 

  1. Oboznámiť sa so Sťažnosťou zaslanou na Ústavný súd v ktorej sa sťažovateľ Ján Molnár ako nezávislý kandidát sťažuje na protikandidátku na starostku mestskej časti Bratislava Karlova Ves Ing. Ivetu Hanulíkovú, ktorá podľa sťažovateľa porušila volebný zákon 346/1990 o voľbách do orgánov samosprávy obcí tým, že mimo povoleného rámca volebnej kampane prevádzala nezákonne volebnú kampaň a tak došlo k porušeniu čl. 30 ods. 4 Ústavy SR „občania majú za rovnakých podmienok prístup k voleným a iným verejným funkciám“ či jej konaním nedošlo aj k porušeniu práva zákonom chránených záujmov a naplnenie skutkovej podstaty niektorého z trestných činov uvedených v Trestnom zákone. [9] Sťažnosť na Ústavný súd
  2. Podľa Zákona č. 346/1990 o voľbách do orgánov samosprávy obcí § 30 Volebná kampaň (2) Kampaň sa začína 17 dní a končí 48 hodín pred začiatkom volieb. Vedenie kampane mimo určeného času je zakázané. Voľby boli vyhlásené na deň 27. novembra 2010 a z toho vyplýva, že kampaň bola zo zákona povolená od 10. novembra 2010.
  3. Kampaň, ktorú viedla kandidátka v dňoch 26. októbra 2010 pre dôchodcov v Dome kultúry ako aj kampaň, ktorú viedla v dňoch 5. novembra a 6. novembra pred Billou bola v rozpore so zákonom a teda došlo k porušeniu zákonov týkajúcich sa volieb. 
  4. Vzťah medzi touto protizákonnosťou a neplatnosťou volieb alebo voľby ďalších kandidátov je v tom, že bolo porušené ústavné právo rovnosti tým, že dôchodcovia (titulná fotografia dôchodcov v Karloveských novinách 11/2010) dostávali darček 26.10.2010, vzácnu farebnú knihu, ktorá mala 216 strán a vyše 600 fotografii (viď text na str 7 Karloveských novín 11/2010) ako aj  vyše 7.000 Karlovešťanov stojacich v rade pred Billou na Dlhých dieloch a v Karlovej Vsi v dňoch 5. -  6.novembra teda pred začatím zo zákona povolenej kampane, a toto viedlo k príčinným súvislostiam s takým následkom, že v konečnom dôsledku mohli a aj v skutočnosti ovplyvnili výsledok volieb v prospech kandidátky, ktorá túto propagáciu svojej kandidatúry viedla mimo vymedzenej doby na volebnú kampaň (§ 30, ods. 2 „Vedenie kampane mimo určeného času je zakázané.“)
  5. Intenzita protizákonnosti bola taká veľká, že občania si museli odstáť frontu (viď fotografia na str. 7 Karloveských novín) a čakať pokiaľ sa dostanú na radu pričom mali pred sebou pútače na stolíku s logom (červené srdce), ktoré bolo použité na bilboardoch počas volebnej kampane kandidátky za starostku Ivety Hanulíkovej, táto intenzita protizákonnosti už spochybňuje výsledky volieb a odôvodnene vyvoláva pochybnosť o tom, či voľby a ich výsledky sú prejavom skutočnej vôle občanov.
  6. Teda základným predpokladom pre vyslovenie protizákonnosti volieb je nesporné zistenie a konštatovanie, že voľby prebehli v rozpore so zákonom.
  7. Voliči boli touto nezákonnosťou natoľko ovplyvnení, že napokon bola kandidátka Ing. Iveta Hanulíková zvolená za starostku mestskej časti Karlova Ves s počtom hlasov 3543.

 

Na záver n a v r h u j e m prešetriť iné skutočnosti:

 

  1. Z akých zdrojov sa financovala kniha o Karlovej Vsi s logom „červené srdce“ a či tieto zdroje pochádzajú z legálnych príjmov a vyčísliť, koľko stála táto predvolebná nezákonná kampaň. Táto informácia je dôležitá aj pre konanie pred Ústavným súdom SR.
  2. Ďalej navrhujem prešetriť skutočnosti podľa obsahu televíznej reportáže odvysielanej v premiere na regionálnom káblovom okruhu Karlová Ves a uverejneného na internetovej stránke http://tvkv.sk magazín č. 43 zo dňa 22. 10.2010 s názvom Kauza s bytmi v Karlovej Vsi, tiež magazín č. 45 zo dňa 5.11.2010 s názvom Kauza prideľovania bytov pokračuje, tiež záznam zo zastupiteľstva z 2.11.2010 k otázke programu Kauza s bytmi, či nedošlo k naplneniu podstaty trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa podľa § 326 Tr. zákona Verejný činiteľ, ktorý v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech,“.
  3. Podstatou kauzy bolo podozrenie, že starostka Ing. Iveta Hanulíková nemala oprávnenie podpísať bez vedomia zastupiteľstva kúpnopredajnú zmluvu k bytu, k čomu ju zaväzovalo uznesenie zo zastupiteľstva, ktorý napokon „nastrčená“ nájomnička darovacou zmluvou darovala prednostovi Miestneho úradu, ktorého menovala Ing. Iveta Hanulíková a týmto bola spôsobená škoda vo výške 60.000 Euro a je dôvodné podozrenie, že z týchto „špinavých peňazí“ si kandidátka na starostku financovala svojú volebnú kampaň a napokon aj nečestným spôsobom zvíťazila.

 

S úctou

 

 

 

-----------------------------------------------

Ján Molnár , oznamovateľ  

 

Prílohy:

[1] Kandidátna listina, [2] Rozhodnutie volebnej komisie, [3] Faktúra za úhradu tlače 15.000 letákov, [4] letát s programom kandidáta a z druhej strany s programom manželky kandidáta

[5] potvrdenie z pošty o podaní letákov, [6] Obojstranne farebný leták na novinovom papiery dodaný v počte 15.000 Ks, [7] Farebný leták na hrubšom lesklom papiery v počte 5.000 ks.

[8] Trestné oznámenie, [9] Sťažnosť na Ústavný súd